Lojistik sektöründe özellikle geniş bir dağıtım ağı söz konusu olduğunda, operasyonel çözümler oldukça önemlidir. Büyük yüklerin ve geniş kütleler halindeki ürünlerin ithalatında ve ihracatında, yük sahiplerinin maliyet avantajına sahip olabilmeleri, ihtiyaçları olan dağıtımın isabetli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için operasyonel çözümler günden güne gelişmeye devam etmektedir. Biz, Globelink Ünimar olarak, müşterilerimizin farklı transfer ihtiyaçlarına yanıt vermek konusunda alternatif yöntemler ve operasyon yönetimleri sunmayı hedefliyoruz. Bu alanda sağladığımız hizmetlerden bir tanesi de parsiyel taşımacılıktır.

Parsiyel Eşya Taşımacılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

Parsiyel eşya taşıma genel olarak denizyolu ile ithalat ve ihracatta uygulanan özel bir dağıtım sistemidir. İngilizce’de LCL (Less Container Load) olarak tanımlanan ve Türkçesi Parsiyel Konteyner Yükü olan bu sistemin taşımacılık akışı servis sağlayıcılar ve konsalidatör göndericiler tarafından organize edilir. Parsiyel taşımacılık nedir sorusu incelendiğinde, bu sistemde taşıması gerçekleştirilecek olan yüklerin bir konteyneri dolduramadığı durumun söz konusu olması gerekiyor. Konteynerda boş yerin kalması durumunda, farklı firmaların da parsiyel taşıma ihtiyaçları söz konusu ise, bu boş yere ilgili üçüncü firmaların yükleri de yerleştirilir. Böylelikle tek bir yük taşıma aracı içerisinde birden fazla yük sahibine ait yük bulunur ve navlun maliyeti de parsel hesabına göre firmalar arasında paylaştırılır. Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır konusunda ise yük sahipleri için büyük bir kolaylık söz konusu olur. Çünkü taşıyıcı firma, parsiyel taşımanın organize edilmesini sağlayarak isabetli transfer sürecini yönetir. Globelink Ünimar, bir konteyneri dolduramayacak olan yüklerinizi parsiyel taşıma süreci için sizden teslim alarak, ilgili noktaya transferini sağlar. Hem ithalat hem de ihracat rotalarımızdaki anlaşmalı acentelerimiz sayesinde hızlı ve ekonomik bir şekilde transfer ihtiyacınızı gerçekleştirebiliyor; Globelink Ünimar güvencesiyle zamanında evrak teslim imkanı sunuyoruz.

Parsiyel lojistik hizmetimizi sunmak üzere her geçen gün geliştirdiğimiz hizmet ağımızda başta İstanbul olmak üzere İzmit, Gemlik, İzmir ve Mersin Limanlarından ithalat ve ihracat parsiyel servislerimiz bulunmaktadır. İhracat parsiyelde 48 destinasyona, ithalat parsiyelde ise 42 limandan direkt servis sağlayarak sektör liderliğimizi korumaktayız. Bunun dışında belli başlı parsiyel aktarma limanları sayesinde yüzlerce destinasyona/destinasyondan tüm dünyaya parsiyel servisimiz bulunmaktadır.

Tüm çıkış ve varış limanlarımızda kendi ofislerimiz ile yüklemelerimizi gerçekleştirip koşulsuz müşteri memnuniyetini en ön planda tutarak, müşterilerimize zaman ve maliyet avantajı sağlamaktayız. Parsiyel servis sağlayıcı olarak 25 yılı aşkın geçmişimiz, deneyimimiz ve yatırımlarımız sayesinde bugün ulaşmış olduğumuz konumda sektörde yeni limanlara/limanlardan yeni servisler oluşturmak ve böylelikle müşterilerimize daha fazla maliyet ve zaman avantajı sağlamak temel çalışma prensibimizdir.

Parsiyel eşya taşımacılığı sistemimizde, müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak adına hıza ve maliyet avantajına önem veriyoruz. Bu gücü elde edebilmek için network ağımızı geliştirmeye devam ederken, direkt ve aktarmalı rotalarımızı arttırmak adına da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası parsiyel taşımacılık ve şehirlerarası parsiyel taşımacılık operasyonlarında, müşterilerimize talepleri doğrultusunda anlık olarak raporlama yapıyor; transfer ve teslimat süreciyle ilgili olarak detaylı bilgilendirme sağlıyoruz. Bu anlamda müşterilerimiz de ihracat ve ithalata konu olan yüklerinin emniyetinden arzu ettikleri anda haberdar olabiliyor; zamanlamalarını ve planlarını elde ettikleri veriler ışığında sürdürebiliyorlar. Bu alanda müşterilerimize kendi operasyonel süreçlerini yönetebilmeleri için parsiyel uygulamaya odaklı farklı transfer yöntemleri de sunuyoruz. Denizyolu, havayolu ve karayolu araçları ile farklı ihtiyaçlara ideal yanıtlar veriyoruz.

Karayolu Parsiyel Taşımacılık

Karayolu parsiyel taşımacılık servisinde, karayolu araçları ile gerçekleştirilen transferlerde, transfer aracının konteynerinde birden fazla yük sahibine ait yükün bulunması anlamına gelir. Çeşitli nedenlerle transfer aracı olarak karayolu yöntemini tercih ettiğinizde maliyet avantajı elde edebiliyorsunuz. Karayolu parsiyel taşımacılık hizmetini dilerseniz farklı bir taşıma yöntemiyle birleştirerek, hızlı servis hizmeti de elde edebilirsiniz. Bir limana veya havaalanına transfer edilmiş olan ürünlerinizi dilerseniz karayolu parsiyel taşımacılıkla şehir içindeki bir lokasyona ulaştırabilir veya tersi rotayı kullanarak karayolu transferiyle ürünleri limana ya da havaalanına ulaştırabilirsiniz.

Havayolu Parsiyel Taşımacılık

Havayolu parsiyel taşımacılık firmamız tarafından sunulan bir diğer transfer yöntemidir. Globelink Ünimar’ın güvenilir ve hızlı havayolu taşımacılık hizmetlerinden faydalanırken transfer edeceğiniz materyalin büyüklüğüne göre maliyet avantajı elde etmek istediğinizde tercih edebileceğiniz bu yöntemde bir havayolu transfer ünitesini dolduramayacak hacimdeki ürünlerinizi başka yük sahipleriyle birlikte transfer edebilirsiniz. Uluslararası ve şehirlerarası parsiyel taşımacılık hizmetlerinde tercih edebileceğiniz bu yöntemde, transfer edilecek olan materyalin büyüklüğü ne olursa olsun hızlı bir şekilde teslimatını gerçekleştirmeyi vadediyoruz. Bu alanda dünya çapında uluslararası hizmete açık olan tüm havalimanlarına en iyi zamanlama ile taşımacılık yapabiliyor. Lojistik yöntemleri arasında en hızlı seçenek olarak havayolu transferini parsiyel olarak tercih edebilir; düşük maliyet ve yüksek hız ile dünya ekonomisindeki değişimlere ayak uydurmak üzere ithalat/ihracat ihtiyaçlarınıza yanıt bulabilirsiniz.

Denizyolu Parsiyel Taşımacılık

Denizyolu parsiyel taşımacılık dünya çapında parsiyel taşımacılıkta en sık tercih edilen seçenek olarak görülmektedir. Taşıma alanı en geniş seçenek olan denizyolu taşımacılığında, bir yük gemisinin tamamını doldurabilmek her zaman mümkün olmadığında, boş kalan alanda farklı bir yük sahibi yer alır. Böylelikle navlun maliyeti, yük sahipleri arasında parsiyel sisteme göre paylaştırılır. Sonuç olarak da transfer maliyetinin tamamı tek bir yük sahibi tarafından karşılanmaz; ortaklaşa ödenen navlun ücreti tüm ücret üzerinden her bir yük sahibi için maliyet avantajı yaratır. Biz, Globelink Ünimar olarak, müşterilerimizin uluslararası ve şehirlerarası ihtiyaç duydukları deniz taşımacılığı hizmetlerimizde sunduğumuz parsiyel taşımacılıkta profesyonel operasyon standartları sunuyoruz. Hızlı, güvenli ve ekonomik denizyolu transferi imkanları sunmak üzere en sık kullanılan ana limanlar dahil olmak üzere birçok aktarma limanında uzman ekibimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Globelink Ünimar, modern dönemde gelişmeye adım adım devam eden teknolojik olanakları kullanarak, transfer şebekesi oluştururken zaman ve maliyet avantajını göz önünde bulundurmaya odaklanan uluslararası parsiyel lojistik firmaları arasında öncü konumda yer almaktadır. Globelink Ünimar bünyesinde yer alan operasyonel ekiplerimiz, aynı güzergahta transferi gerçekleştirilecek ancak bir konteyneri dolduramayan yüklerin transferinde konsolidasyon çalışmalarını en hızlı ve en düşük maliyetli olacak şekilde gerçekleştirirler. Özellikle uluslararası yük taşımacılığında yük sahipleri açısından önem arz eden ardiye ve bekleme maliyetlerini azaltabilmek için ideal rotaları oluşturan operasyon ekibimiz, key account yönetimi hizmetleriyle, müşterilerimizin ihtiyacı olan raporlamaları ve bilgilendirmeleri başarılı bir şekilde oluşturmaktadırlar. Direkt ve aktarmalı olarak transfer edilecek olan yüklerin teslimat tarihi konusunda esnekliği yük sahibine tanımlıyoruz ve olağan en hızlı seçenekleri sunarak arzu edilen tarihte teslimatı gerçekleştirmek konusunda oldukça hassas davranıyoruz.

Sunduğumuz parsiyel yük taşımacılığı İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinden liman, havalimanı ve karayolu seçenekleriyle gerçekleştirilebilmektedir. Sizin için ideal olan taşıma destinasyonunu oluştururken, düşük maliyet sağlayacak olan yöntemleri eklektik olarak bir araya getirebiliyor; kritik transferlerde gerekliyse üç yöntemi de birbiriyle girift olarak kullanabiliyor, en güvenli şekilde operasyonunu gerçekleştirebiliyoruz. Operasyon ekibimizin konsolidasyon alanındaki kabiliyetleriyle bir transfer sürecini parsiyel karayolu, denizyolu ve havayolu yöntemlerini en ideal şekilde bir araya getirebiliyoruz. Sonuç olarak müşterilerinize, personellerinize ya da herhangi bir şubenize ulaştırmanız gereken yükleriniz için yükünüzü sizden teslim aldıktan sonra ideal rota ve yöntem ile transferini tamamlıyoruz.